Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (13)

 Austrálsky futbal (4)

 Baseball (33)

 Basketbal (70)

 DUEL VICTORKY (2)

 Futbal (4504)

 Hádzaná (43)

 Hokej (440)

 Rugby (10)

 Tenis (199)

 Volejbal (24)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Skvelý obrat mladých tenistov, na ME získali prvýkrát zlato

06.08.2015 Slovenskí tenisoví reprezentanti do 18 rokov získali po prvý raz na letných ME tímov zlato. Vo finále zdolali Rumunov, s ktorými spočiatku prehrávali.

 

Slovenskí tenisoví reprezentanti do 18 rokov prvý raz získali zlato na letných ME tímov chlapcov tejto vekovej kategórie. V stredajšom finále na záverečnom turnaji vo francúzskom La Rochelle zvíťazili nad Rumunmi nasadenými ako tretími 2:1, hoci spočiatku prehrávali 0:1. Obrat zvládli aj v utorňajšom semifinále proti Francúzom. V pondelňajšom štvrťfinálovom 1. kole zdolali Portugalčanov 3:0.

V stredajšej otváracej dvojhre dvojok kádrov Lukáš Klein podľahol Nicolaemu Danielovi Frunzovi 4:6, 3:6. Následne však v singlovom súboji lídrov Alex Molčan uspel proti Calinovi Mandovi, ktorý za stavu 6:2, 1:1 z pohľadu Molčana odstúpil. V rozhodujúcej štvorhre Klein a Molčan prekonali tandem Bogdan Borza, Frunza 6:1, 6:3.

Pomer síl sa extrémne zmenil

Slováci odplatili Rumunom prehru 1:2 z finále minulotýždňového kvalifikačného podujatia v Piešťanoch (postúpili prví dvaja). Naopak, v širšom kontexte sa Rumunom nepodarilo opätovne pomstiť nedávny daviscupový nezdar svojich seniorských krajanov proti Slovákom. V nominácii SR bol okrem spomenutej dvojice aj Patrik Néma, ako kapitán pôsobil Ľubomír Kurhajec.

Paradoxom je fakt, že duo Klein, Molčan prehralo s tandemom Borza, Frunza minulý piatok na domácej pôde jednoznačne 0:6, 2:6. Po piatich dňoch sa pomer síl extrémne zmenil.

Slovensko v ére samostatnosti bolo vo finále Valerio/Galea Cupu, ako sa tento kontinentálny šampionát historicky volá, aj v sezónach 2004 a 2010, zhodne neuspelo (so Srbskom a Čiernou Horou vo Verone, resp. s Maďarskom v Benátkach - v prvom tíme boli Pavol Červenák, Lukáš Lacko a Peter Miklušičák, čelili aj Novakovi Djokovičovi a Viktorovi Troickému, čerstvejšie družstvo tvorili Filip Horanský, Jozef Kovalík a Adrian Partl pod vedením Miloslava Grolmusa).

Slovenky skončili siedme

Vo federálnej dobe triumfovalo Česko-slovensko v rokoch 1975, 1984 a 1987 (dva razy Vichy, raz Lesa). Vlani mladí Slováci v Benátkach prehrali vo štvrťfinálovom 1. kole s Nemcami a napokon obsadili 7. miesto.

SR na mládežníckych letných ME tímov do 14, 16 či 18 rokov triumfovala aj v roku 1996 (dievčatá U-18), 1997 (dievčatá U-14), 1998, 1999, 2000 (čistý hetrik dievčat U-16), 2004 (dievčatá U-14) a 2012 (dievčatá U-18, konkrétne Karolína Schmiedlová, Petra Uberalová a Natália Vajdová). V chlapčenských kategóriách je teda terajšie prvenstvo úplne premiérové.

Slovenky do 18 rokov obsadili na záverečnom turnaji ME - Soisbault/Reina Cupu 2015 vo francúzskom Granville konečné 7. miesto. V stredu si Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková a Martina Okáľová v súboji o spomenutú priečku poradili s Holanďankami 2:1.

Ohlasy osobností:
Tibor Macko (prezident Slovenského tenisového zväzu): "Skvelé! Je to fantastický výsledok. O to viac, že ho chlapci dosiahli v tejto najsledovanejšej vekovej kategórii, kde pre nás vo finále platilo ´do tretice všetko dobré´. Paradoxom je, že všetky tri čiastočné výsledky dnešného finále boli vlastne úplne opačné proti minulotýždňovým Piešťanom... Rumunov som tam videl a ukázali sa ako vynikajúci deblisti. V minulosti toho veľa povyhrávali, boli majstrami Európy do 14 aj 16 rokov. V piatok sa predviedli ako úžasný pár, takže dnes naši museli zahrať geniálne, ak ich v rozhodujúcej štvorhre hladko zdolali. Myslím si, že všetci členovia tohto nášho tímu majú veľa do seba z hľadiska budúcnosti. Gratulujem aj kapitánovi Ľubomírovi Kurhajcovi - všetka česť, čo z tých chalanov vytiahol!"

Branislav Sekáč (tréner v rámci programu NTC): "Je to krásny úspech, veď vybojovali úplne prvé chlapčenské zlato pre Slovensko zo všetkých mládežníckych vekových kategórií. Som veľmi rád. Ambície tam boli a chalani majú svoje skúsenosti aj kvality, ale na šampionáte boli silné tímy - Španieli, Francúzi... Naši neboli úplnými favoritmi a týkalo sa to aj dnešného finále proti Rumunom. O to je cennejšie, že im vrátili minulotýždňovú prehru z Piešťan. Ukázalo sa, že u juniorov je tá výkonnosť predsa len ešte kolísavá. Teší ma, že naši sa zomkli a vyšlo im to v tom dôležitejšom zápase s Rumunmi. Mám veľkú radosť, že zabrali v kľúčovom okamihu."

Igor Moška (generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu): "Je to skvelý triumf! Spomínam si ako v minulosti zbierala v tejto prestížnej súťaži úspechy generácia Miloša Mečířa, Mariána Vajdu a Branislava Stankoviča. Chlapci teraz pripomenuli týchto velikánov slovenského tenisu a v našom treťom finále v ére samostatnosti sa postarali o prvý titul. Alex Molčan, Lukáš Klein a Patrik Néma pod vedením Ľubomíra Kurhajca utvorili dobrý tím a Molčan bol na finálovom turnaji vynikajúci - vyhral všetky tri svoje dvojhry. Zlato ma teší o to viac, že všetci traja sú hráčmi programu Národného tenisového centra."

Branislav Stankovič (víťaz ME "18" - Valerio/Galea Cupu z roku 1984): "Minulý týždeň sme robili v Piešťanoch turnaj ITF Futures a oni hrali kvalifikáciu vo vedľajšom areáli, takže som registroval ich postup na finálové podujatie. Teraz im prajem, aby v budúcnosti dosiahli aspoň také výsledky a rebríčkové postavenie, ako členovia nášho vtedajšieho zlatého tímu - okrem mňa Miloš Mečíř, Marián Vajda a Karel Nováček. Viem, že sú šikovní. Držím im palce, aby raz ich mená boli okrem tejto trofeje aj na tej daviscupovej."

Výsledky - streda:

CHLAPCI:

Valerio/Galea Cup (La Rochelle / Fr.):

Finále:
SLOVENSKO - RUMUNSKO (3) 2:1
(Alex Molčan - Calin Manda 6:2, 1:1 - skreč, Manda odstúpil, Lukáš Klein - Nicolae Daniel Frunza 4:6, 3:6, Lukáš Klein, Alex Molčan - Bogdan Borza, Nicolae Daniel Frunza 6:1, 6:3)

DIEVČATÁ:

Soisbault/Reina Cup (Granville / Fr.):

O 7. miesto:
SLOVENSKO (1) - HOLANDSKO 2:1
(Tereza Mihalíková - Nina Kruijerová 6:1, 6:1, Martina Okáľová - Liza Lebedzevová 4:6, 6:7 /5/, Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková - Nina Kruijerová, Anastasia Mulderová-Syrovacká 6:1, 6:0)

Pozn: Slovenské tímy chlapcov a dievčat do 16 rokov nepostúpili z kvalifikačných turnajov na záverečné.

Vizitky slovenských majstrov Európy:

ALEX MOLČAN
nar. 1. decembra 1997
klub: TK Slávia Agrofert STU Bratislava a program NTC
trénerské vedenie: Ľubomír Kurhajec, Branislav Sekáč, Karol Kučera
postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 25.
dosiaľ najvyššie postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 18.

LUKÁŠ KLEIN
nar. 22. marca 1998
klub: TK Vysoké Tatry a program NTC
trénerské vedenie: Ľubomír Kurhajec, Branislav Sekáč, Karol Kučera
postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 52.
dosiaľ najvyššie postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 47.

PATRIK NÉMA
nar. 25. októbra 1997
klub: TK Slávia Agrofert STU Bratislava a program NTC
trénerské vedenie: Ľubomír Kurhajec, Branislav Sekáč, Karol Kučera
postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 76.
dosiaľ najvyššie postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 64.