Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (15)

 Austrálsky futbal (4)

 Baseball (44)

 Basketbal (98)

 DUEL VICTORKY (3)

 Futbal (5863)

 Hádzaná (54)

 Hokej (496)

 Motocykle (28)

 Rugby (13)

 Šípky (5)

 Tenis (197)

 Volejbal (34)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Novým trénerom hokejovej reprezentácie je Zdeno Cíger

19.08.2015 Slovenskú reprezentáciu bude po dvoch zahraničných koučoch viesť domáci tréner. Zdeno Cíger preberá národný tím po Čechovi Vladimírovi Vůjtkovi, ktorý ukončil svoje pôsobenie vo funkcii po májových majstrovstvách sveta 2015.

 

Novým trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie sa podľa očakávania stal Zdeno Cíger. Rozhodli o tom na utorňajšom zasadnutí výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) v Starej Lesnej.

Štyridsaťpäťročný martinský rodák Cíger (nar. 19. októbra 1969) preberá národný tím po Čechovi Vladimírovi Vůjtkovi, ktorý ukončil svoje pôsobenie vo funkcii po májových majstrovstvách sveta 2015. Kormidelníkom SR bol od augusta 2011.

Cíger je v poradí ôsmym trénerom

Slovenskú reprezentáciu po dvoch zahraničných koučoch (Kanaďan Glen Hanlon ju viedol v rokoch 2010 - 2011, pozn.) znova bude viesť domáci tréner. Niekdajší výborný ľavý krídelník Cíger je bývalý dlhoročný československý aj slovenský reprezentant, uplatnil sa aj v zámorskej NHL. Na Slovensku je jeho meno spojené predovšetkým so Slovanom Bratislava, s ktorým získal štyri ligové tituly ako hráč a dva ako tréner.

Cíger je v poradí ôsmym koučom slovenskej reprezentácie, ešte pred Vůjtkom a Hanlonom ju viedli František Hossa, Ján Filc, Ján Šterbák, Jozef Golonka a Július Šupler.

Novým generálnym manažérom reprezentácie sa stal Róbert Švehla

Štyridsaťšesťročný Švehla (nar. 2. januára 1969) bývalý vynikajúci obranca s bohatými skúsenosťami zo zámorskej súťaže NHL verí, že jeho spolupráca s novým trénerom národného tímu Zdenom Cígerom, rovesníkom a takisto rodákom z Martina, bude fungovať.

"V prvom rade som túto ponuku prijal s úsmevom. Som veľmi rád, že vôbec prišla. Ponuka pri reprezentácii - to sa neodmieta. Uvidíme, ako to všetko dopadne, vieme, aká je situácia v slovenskom hokeji. Verím, že so Zdenom Cígerom vytvoríme dobrú partiu a budeme ťahať za jeden koniec povrazu. Práve preto som ho navrhol za kouča. Chcel som, aby to bol Slovák, ktorý v hokeji niečo dokázal. Zdeno mi z toho vyšiel ako najlepšia voľba," uviedol po zasadnutí výkonného výboru Róbert Švehla.

"Iní kandidáti už dnes neprichádzali do úvahy. O Róbertovi Švehlovi všetci, ktorí sledujú hokej, vedia veľa. Bol to dlhoročný hráč NHL, aj v československej najvyššej súťaži odohral toho dosť. Je to človek, čo bude túto funkciu zastávať s maximálnou zodpovednosťou. O tom som presvedčený. V nedávnej minulosti pracoval ako manažér pri reprezentačnom tíme do 20 rokov, ktorému sa podarilo z majstrovstiev sveta v Kanade doviezť domov bronzové medaily. Verím, že spolu so Zdenom Cígerom dajú dohromady dobrý tím, a ten bude kvalitne reprezentovať Slovenskú republiku," uviedol prezident SZĽH Igor Nemeček.

Historický prehľad trénerov slovenskej hokejovej reprezentácie:

1993 - 1996 Július Šupler
1996 - 1997 Jozef Golonka
1997 - 1999 Ján Šterbák
1999 - 2002 Ján Filc
2002 - 2006 František Hossa
2004 Ján Filc
2006 - 2008 Július Šupler
2008 - 2010 Ján Filc
2010 - 2011 Glen Hanlon (Kan.)
2011 - 2015 Vladimír Vůjtek (ČR)
2015 - ???? Zdeno Cíger

Vizitka Zdena Cígera:

Dátum a miesto narodenia: 19. októbra 1969 v Martine
Post: útočník, ľavé krídlo
Kluby: Dukla Trenčín, New Jersey Devils (NHL), Utica Devils (AHL), Edmonton Oilers (NHL), Slovan Bratislava, New York Rangers (NHL), Tampa Bay Lightning (NHL)
Reprezentácia SR: 108 zápasov/34 gólov
Bilancia v základnej časti NHL: 325 zápasov, 94 gólov, 134 asistencií, 228 bodov
Bilancia v slovenskej extralige: 444 zápasov (355 v základnej časti/89 v play-off), 200 gólov, 328 asistencií, 528 bodov
Pocty: bronz z MS 1989, 1990 a 2003, 4x majster Slovenska so Slovanom ako hráč (1998, 2000, 2003, 2005), 2x ako tréner (2007, 2008)

Reakcie hokejových osobností na vymenovanie Zdena Cígera do funkcie trénera slovenskej reprezentácie:

Július Šupler (bývalý tréner reprezentácie): "Voľba Zdena Cígera za trénera reprezentácie je podľa mňa veľmi dobrý krok, ktorý pomôže upokojiť rozbúrené slovenské hokejové more. Toto teraz veľmi potrebujeme. Zdeno je dobrý praktik i pragmatik, má svoj štýl práce. Dostal sa však do pomerne ťažkej situácie, lebo ako kouč národného mužstva bude potrebovať najmä dobré a pevné nervy, veľkú trpezlivosť a veľkú chuť do roboty. Nečaká ho nič ľahké. Zabudnime na to, že to u nás všetko pôjde samo... Nič nepôjde samo. Žiadne ideme na zlato, máme na to. Na také ambície už musíme zabudnúť. To platilo v minulosti. Slovenský hokej je v inej situácii. Držím mu palce, aby si vybral dobrých pomocníkov, ktorým dokáže rozdeliť prácu pri mužstve. Tvorba realizačného tímu je tiež dôležitá časť jeho roboty. Verím, že návrat k slovenskému lodivodovi pri kormidle slovenskej reprezentácie prospeje nám všetkým. Slovenský tréner predsa najlepšie pozná mentalitu slovenských hokejistov. Naša trénerska hokejová škola má svoju kvalitu, čo Zdeno môže v budúcnosti potvrdiť. Verím, že sa mu to podarí, lebo ho veľmi dobre poznám."

Jozef Stümpel (dlhoročný slovenský reprezentant, majster sveta z MS v Göteborgu 2002 a člen bronzového tímu z MS v Helsinkách 2003): "Podľa mňa voľba Zdena Cígera za kormidelníka štátnej hokejovej reprezentácie je veľmi dobrým krokom pre celý slovenský hokej. Nebude to mať síce ľahké, ale on sa na takú robotu hodí. Neviem síce, ako sa mu podarí dať ľudí okolo seba, ale držím mu palce. Až čas ukáže, či práve on dokáže upokojiť súčasnú situáciu v našom hokeji. Na toto teraz odpovedať neviem. Sám som na to veľmi zvedavý.

Ján Faith (dlhoročný tréner): "Podľa mňa je dobré, že bývalý hráč a reprezentant, ktorý má za sebou mnoho úspechov, dostal šancu pracovať s národným tímom. Myslím si, že Zdeno Cíger je dobrou voľbou. Na druhej strane treba povedať, že naňho nečaká ľahká práca, pretože slovenský hokej je taký, aký je. Veľa bude tiež závisieť od toho, koho Zdeno prizve k spolupráci, akých ľudí si vyberie za svojich najbližších spolupracovníkov. Verím, že sa mu bude dariť. Ako skúsený starší kolega mu budem držať palce a fandiť, aby bol pri reprezentácii úspešný. Nebude to mať ľahké. Treba povedať, že slovenský hokej, ktorý dosiahol v minulosti veľké úspechy, nie je v stave, že každý rok budeme mať z majstrovstiev sveta medailu. Na to netreba zabudnúť."

Dárius Rusnák (kapitán majstrov sveta z MS v Prahe 1985): "Myslím si, že Zdeno Cíger patril do tej skupiny trénerov, s ktorými sa počítalo, že by mohli byť hlavným koučom A-tímu. Ja osobne som však predpokladal, že vedenie nášho hokeja opäť vyberie nejakého zahraničného odborníka, že opäť zvolí túto cestu. Preto som rád, že trénerom bude znovu Slovák. Zdeno patrí k ľuďom, čo si takýto post zaslúžia. Je za ním veľký kus roboty, ktorá priniesla dobré výsledky. Navyše, Zdeno má stále blízko k mladým hráčom a súčasne vie byť v kontakte aj s aktuálnym vedením slovenského hokeja. To je predpoklad, že by mohol slovenskú reprezentáciu vrátiť na pozície, na ktorých v minulosti už bola. Podľa mňa Zdeno svojou charizmou môže byť tým človekom, čo stmelí súčasné roztrieštené hokejové Slovensko. Veľmi si to želám, pretože momentálny stav vzájomnej konfrontácie dvoch táborov k ničomu nevedie."

Rastislav Staňa (dlhoročný reprezentant, majster sveta z MS v Göteborgu 2002 a člen bronzového tímu na MS v Helsinkách 2003): "Podľa mňa Zdeno Cíger má za sebou mnoho pekných úspechov ako tréner Slovana Bratislava. Tam sa mu darilo. Teraz však bude podstatné najmä to, či dokáže dať dokopy dobrú partiu ľudí okolo reprezentácie. To bude pre jeho ďalšie pôsobenie v tejto zodpovednej funkcii podstatné. Osobne si myslím, že Zdeno je z tých ľudí, ktorí môžu chalanom v národnom mužstve veľmi pomôcť. Môže sa pričiniť o to, že chalani opäť budú radi chodiť reprezentovať, že opäť budú chcieť hrať za Slovensko. Ak to dokáže, potom sa ukáže, či jeho zvolenie za trénera bola dobrá voľba, či sa vedenie nášho hokeja rozhodlo správne. Mňa by potešilo, ak by sa situácia v našom hokeji upokojila, pokiaľ by ľudia okolo hokeja opäť robili všetko, aby Slováci na medzinárodnej scéne boli takí úspešní, ako sme boli úspešní my, naša hráčska generácia, ešte v nedávnej minulosti."

Vladimír Šťastný (bývalý tréner, člen realizačného tímu na strieborných MS v Petrohrade 2000 a zlatých MS v Göteborgu 2002): "Zvolenie Zdena Cígera za trénera Slovenska ma potešilo. Ku Zdenovi mám veľmi pozitívny vzťah. Je to človek, ktorý v živote už veľa dokázal. Aj ako hráč a reprezentant či kouč v Slovane. Ako lodivod má veľký cit pre tréning i samotnú hru. Tak isto dokáže dobre komunikovať s hráčmi. Rozumie im, vie ich správne motivovať i viesť. Veľmi si ho vážim. Som rád, že generálnym manažérom reprezentácie bude Róbert Švehla. Je to rovný a priamy chlap. Čestný človek, ktorý pre toto odvetvie u nás odviedol výborné služby. To je dobrá správa pre slovenský hokej. Veľa teraz bude záležať na ich spolupráci. Verím, že kooperácia Roba Švehlu so Zdenom Cígerom bude fungovať. Veľmi si to želám. Obaja majú hráčom čo povedať, čo ukázať, majú na čom stavať. Dvojica Cíger - Švehla je zárukou toho, že slovenský reprezentačný hokej v budúcnosti pôjde správnym smerom. Ja im verím. Obom držím palce, hoci to určite nebudú mať jednoduché. Oni sú však ľudia, čo sa roboty neboja. Dúfam, že sa im bude dariť."