Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (1)

 Austrálsky futbal (4)

 Baseball (10)

 Basketbal (56)

 DUEL VICTORKY (3)

 Futbal (3729)

 Futsal (3)

 Hádzaná (39)

 Hokej (510)

 Rugby (11)

 Tenis (208)

 Volejbal (16)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Martin sa dočkal žltého dresu, Sagan skončil na pódiu

08.07.2015 Peter Sagan si polepšil v bodovacej súťaži o zelený dres

 

 Slovenský cyklista Peter Sagan (Tinkoff Saxo) obsadil tretie miesto v utorkovej 4. etape Tour de France, ktorá viedla zo Seraing do Cambrai a s 223,5 km bola najdlhšou v 102. ročníku slávnych a prestížnych pretekov. Sagan finišoval na druhom mieste hlavnej skupiny, ktorá prišla do cieľa 3 sekundy za Nemcom Tonym Martinom z tímu Etixx - QuickStep, ktorý si sólojazdou v záverečných 3 km vybojoval nielen etapové víťazstvo, ale aj žltý dres lídra pretekov. Druhé miesto si v etape vyjazdil ďalší nemecký jazdec John Degenkolb (Giant Alpecin). Druhý celkovo je Chris Froome s odstupom 12 sekúnd. 

Peter Sagan vďaka bonifikácii v cieli 4. etapy poskočil celkovo zo šiesteho na piate miesto, za lídrom T. Martinom zaostáva o 39 sekúnd. Jeho tímovému lídrovi Albertovi Contadorovi patrí 8. priečka s mankom 48 sekúnd. Dvadsaťpäťročný žilinský rodák Sagan si polepšil aj v bodovacej súťaži o zelený dres, keď sa k nemeckému lídrovi Andrému Greipelovi priblížil na rozdiel 6 bodov. Biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov Saganovi naďalej patrí s náskokom 40 sekúnd pred Francúzom Warrenom Barguilom. 

Sagan bol na konci so silami

"Bola to veľmi náročná etapa, ale to sme aj čakali. To boli snáď tehly a nie mačacie hlavy... V závere to bolo veľmi náročné, vyzeralo to, že sa ani neudržím v prvej skupine, no napokon trochu spomalila. Snažil som sa ušetriť nejakú energiu na šprint, ale bol som na konci so silami - asi ako každý,"
 povedal po dojazde do cieľa vyšťavený Peter Sagan pre server Pluska.sk. K boju o zelený dres poznamenal: "Je veľmi ťažké súťažiť o zelený dres a zároveň chrániť Alberta. Som rád, ako sme to celé dnes zvládli, náš líder prišiel v prvej skupine a to je hlavné."

Víťazný Tony Martin si konečne splnil sen o žltom drese na Tour de France. Tridsaťročný líder Etixxu pre časovky a trojnásobný majster sveta v tejto individuálnej disciplíne proti chronometru povedal: "Po defekte a výmene bicykla som myslel najmä na to, aby som dokončil etapu. Päť kilometrov pred cieľom som bol späť v prednej skupine a rozhodol som sa, že zaútočím. Našiel som v sebe silu a dokázal som to. Bol som nervózny v tejto etape a toto je jej krásny happyend. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomáhali do žltého dresu."

Utorková etapa bola takmer úplná rovina s jednou vrchárskou prémiou IV. kategórie ešte na belgickom území (53. km, Cote de la Citadelle de Namur). Výnimočnou a aj nebezpečnou ju robilo sedem sektorov tzv. pavé, čiže kociek alebo mačacích hláv, ktoré cyklisti prekonali v celkovej dĺžke 13,3 km. "Kocky" však napokon nepriniesli ťažké pády ani výrazné časové straty favoritov až na pár výnimiek. Etapa bola zároveň tranzitnou z Belgicka do Francúzska. Etapa so štartom v belgickom Seraing bola pre Petra Sagana aj peknou spomienkou na rok 2012, keď v etape s dojazdom práve v tomto meste dosiahol svoje prvé víťazstvo na Tour de France. 

Contador chválil Sagana

Už niekoľko minút po štarte utorkovej etapy unikla skupinka štyroch jazdcov: Lieuwe Westra (Astana), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Perrig Quémeneur (Europcar) a Frédéric Brun (Bretagne-Séché Environnement). Po ôsmich kilometroch bol ich náskok dvojminútový a po 37 km mali utečenci pred pelotónom k dobru už 9:10 min. Zo štvorice v úniku bol pred etapou v celkovom poradí najvyššie Francúz Quémeneuer na 107. priečke s odstupom 10:42 min za lídrom Chrisom Froomom, takže ani virtuálne sa nedostal na čelo. 

Po 103 km ešte na území Belgicka absolvovali cyklisti prvý zo siedmich sektorov tzv. pavé, čiže kamenných kociek na ceste, náskok skupinky vpredu sa drasticky znížil na 1:25 min. Z favoritov mali po prvých "kockách" mechanické problémy Kolumbijčania Nairo Quintana a Rigoberto Urán, Alberto Contador jazdil záverečných 25 kilometrov so zlomeným zadným kolesom. 

Španiel v službách tímu Tinkoff-Saxo bol v cieli etapy v Cambrai rád, že sa dokázal udržať v prvej skupine s najväčšími favoritmi na celkové prvenstvo a nestratil tak cenné sekundy. "Usúdili sme, že by nebolo možné vymeniť bicykel. Zostal som tam, pomohli mi moji fantastickí kolegovia, predovšetkým Peter Sagan, ktorý sa pre mňa obetoval," povedal Contador.

Potom hlavný balík zvoľnil tempo a náskok kvarteta vpredu začal opäť narastať. Už sa však nedostal nad 4 minúty. 86 km pred cieľom prišla na rad rýchlostná prémia a po víťazných 20 bodov si došiel Belgičan Thomas de Gendt. Pelotón doviedol na prémiu Mark Cavendish na 5. mieste, Peter Sagan skončil ôsmy a do bodovacej súťaže mu pribudlo 8 bodov. Krátko po prémii cyklisti prekročili belgicko-francúzsku hranicu a Tour de France je už odteraz iba francúzska. 

Francúzskeho favorita zradil bicykel

Na začiatku záverečných 50 km sa o slovo prihlásil drobný dážď, ale druhý sektor tzv. pavé (1200 m) bol ešte o prachu a úzkej poľnej ceste. Náskok utečencov sa scvrkol na štvrť minúty a krátko pred tretími "kockami" 40 km pred cieľom sa únik skončil. Ďalšie mačacie hlavy priniesli problémy pre nórskeho favorita Alexandra Kristoffa, ktorý dostal defekt a napokon v etape zaostal. Pelotón sa postupne rozdrobil na niekoľko skupín, Peter Sagan zostal v tej prvej po boku tímového lídra Alberta Contadora. 

Na predposledných šiestych "kockách" zradil bicykel francúzskeho favorita Thibauta Pinota, ktorý tiež zostal v druhej skupine s vyše dvojminútovým odstupom. Posledné mačacie hlavy 13 km pred cieľom merali 2300 m, ale zaobišli sa bez pádov a nepriniesli výraznejšiu selekciu medzi najlepšími. Desať kilometrov pred cieľom začal ťahať pelotón Christopher Froome, Sagan úplne vpredu chýbal. 

Tempo diktovala osmička pretekárov na čele s Vincenzom Nibalim, ale 5 km pred cieľom sa skupina opäť zväčšila a vyzeralo to na šprintérsky dojazd. Tri kilometre pred métou zaútočil Tony Martin s jasným zámerom obliecť sa do žltého. To sa mu aj podarilo a v cieli sa tešil z minimálneho náskoku 3 sekúnd pred hlavným poľom, ktoré doviedli Degenkolb a Sagan.