Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Americký futbal (1)

 Austrálsky futbal (4)

 Basketbal (58)

 DUEL VICTORKY (5)

 Florbal (3)

 Futbal (3763)

 Futsal (4)

 Hádzaná (40)

 Hokej (547)

 Rugby (11)

 Tenis (162)

 Volejbal (20)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

FIFA zamietla odvolania Blattera a Platiniho

19.11.2015 Odvolacia komisia Medzinárodnej futbalovej federácie zamietla podnety Seppa Blattera a Michela Platiniho proti rozhodnutiu etickej komisie z 8. októbra tohto roku.

 

Sepp Blatter a Michel Platini neuspeli s odvolaniami proti zákazu výkonu funkcií vo futbalových štruktúrach na 90 dní za pochybnú platbu z roku 2011. Odvolacia komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zamietla ich podnety proti rozhodnutiu etickej komisie z 8. októbra tohto roku. 

Blatter naďalej nemôže vykonávať funkciu prezidenta FIFA, Platini má zase zakázané úradovať ako prezident Európskej futbalovej únie (UEFA). Francúz navyše nesmie viesť kampaň v rámci kandidatúry vo voľbách prvého muža FIFA, ktoré budú 26. februára 2016. Obaja činovníci sa môžu ešte obrátiť na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne. Ich tresty sú naďalej len dočasné, definitívu by mal dať záver vyšetrovania etickej komisie. Blatter a Platini zrejme až v decembri dostanú šancu vysvetliť záležitosť šéfovi súdnej komory komisie Hansovi-Joachimovi Eckertovi. 

"Sepp Blatter je rozhodnutím sklamaný a považuje túto stratu času za neobhájiteľnú. Hodlá očistiť svoje meno a dúfa, že viaznutie sa nedá interpretovať ako snaha uprieť mu nárok na korektné vypočutie pred neutrálnym orgánom. Teší sa na možnosť predostrieť dôkazy a námietky a preukázať, že sa nepodieľal na žiadnych nekalostiach," skonštatoval Švajčiarov americký obhajca Richard Cullen. 

"Je úplne jasné, že tento zarážajúci odklad treba vnímať ako prejav úsilia odstaviť Michela Platiniho,"telefonicky vyhlásil Francúzov právny zástupca Thibaud d'Ales pre The Associated Press a predznamenal piatkové obrátenie sa na CAS: "Prvý raz od suspendácie môj klient vie, že jeho záležitosť budú posudzovať totálne nestranne a férovo. Pociťuje ku CAS absolútnu dôveru." 

Michel Platini v roku 2011 dostal od FIFA so súhlasom jej prezidenta Blattera 2 milióny švajčiarskych frankov za poradcovské služby odvedené v rokoch 1998 až 2002. K transakcii neexistuje žiadna zmluva a navyše sa uskutočnila až 9 rokov po vykonaní práce. Dohoda o nej vraj existovala iba v ústnej rovine. Prišli na to vyšetrovatelia švajčiarskej generálnej prokuratúry, keď skúmali prípad údajného podplácania pri voľbách organizátorov majstrovstiev sveta 2018 a 2022. 

Platba sa vzťahuje k Platiniho práci pre Blattera v rokoch 1998 až 2002, keď bývalý kapitán francúzskej reprezentácie pomohol Švajčiarovi dostať sa do prezidentského úradu a sám prenikol do výkonného výboru FIFA. Dostával za to riadny zmluvný plat 300-tisíc švajčiarskych frankov ročne, za tri a pol roka si zarobil 1,05 milióna švajčiarskych frankov. Vyšetrovateľov však zaujalo odložených 500-tisíc frankov ročne, ktoré si Platini vypýtal až v roku 2011, údajne preto, lebo to v čase vykonávania práce nedovoľovala vnútorná finančná politika FIFA.