Prihlásenie
 
Tiket neobsahuje žiadne tipy.

 

LIVE

Dnes

Dnes a noc

Dnes a zajtra

 Hodiny

 Dni

 Bandy hokej (7)

 Basketbal (39)

 Futbal (3337)

 Hádzaná (3)

 Hokej (1222)

 Prezidentské voľby (5)

 Rugby (3)

 Snooker (19)

 Tenis (321)

 Volejbal (6)

Zobraziť vybrané

Zobraziť celú ponuku podľa

 
 
Overenie tiketu
Číslo tiketu
Kontrolné číslo (za /)

 

 

 

Fantastické!!! Anastasia Kuzminová získala striebornú medailu na ZOH 2018 v Pjongčangu

13.02.2018 Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová napriek štyrom trestným okruhom získala striebornú medailu v pondelňajších stíhacích pretekoch na 10 km.

 

 

Suverénnou víťazkou sa s náskokom 29,4 sekundy stala úradujúca celková šampiónka zo Svetového pohára Laura Dahlmeierová, ktorá v náročných podmienkach nesklopila len jeden z dvadsiatich terčíkov. Nemka nadviazala na svoj triumf zo sobotňajších rýchlostných pretekov na 7,5 km.

Tretia vo veľkom chlade a nemenej ovplyvňujúcom vetre v areáli Alpensia iba o dve desatiny sekundy za Kuzminovou skončila Francúzka Anais Bescondová s jedným ranou mimo. Druhá Slovenka v akcii Paulína Fialková urobila na každej zo štyroch streleckých položiek po dvoch chybách a zo vstupnej 11. pozície sa prepadla na 38. miesto s mankom 3:58,3 min.

Dahlmeierová sa stala prvou držiteľkou double „šprint – stíhačka“ na jedných ZOH. Zlato z oboch týchto disciplín pod piatimi kruhmi má aj jej krajanka Kati Wilhelmová, ktorá sa však presadila v rýchlostných pretekoch v Salt Lake City 2002 a v stíhacích v Turíne 2006. Dahlmeierová zároveň je prvou úradujúcou majsterkou sveta v stíhačke, ktorá následne triumfovala na zimných olympijských hrách.

Kuzminová sa so štyrmi individuálnymi olympijskými medailami zaradila na historickú druhú priečku medzi biatlonistkami k Wilhelmovej a Bieloruske Darii Domračevovej. Viac – päť – ich nazbierala iba Nemka Uschi Dislová.

DAHLMEIEROVÁ MALA V SEZÓNE ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY

Dvadsaťštyriročná rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu Dahlmeierová pred štyrmi rokmi najlepšie dopadla vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, v ktorých bola trinásta.

Medzičasom Dahlmeierová nazbierala sedem zlatých medailí na MS (štyri individuálne), pričom vlani na šampionáte v rakúskom Hochfilzene ohúrila kolekciou 5-1-0 (mimo štafiet 3-1-0, zhodou okolností netriumfovala akurát v šprinte).

Získala aj veľký glóbus za spomernutý triumf vo SP 2016/2017 a malé za stíhacie i vytrvalostné preteky. V tejto sezóne síce Dahlmeierová aj pre viacnásobné zdravotné problémy napriek úplnej absencii najväčšej rivalky z predchádzajúceho súťažného ročníka Gabriely Koukalovej z Česka trochu poľavila, presadila sa však v stíhačkách v decembrovom francúzskom Annecy-Le Grand Bornand a januárovej talianskej Anterselve.

V oboch prípadoch útočila z druhej pozície po šprinte. Formu na Pjongčang si načasovala skvele. V sumárnom hodnotení SP figuruje Dahlmeierová na štvrtom poste, olympijské výsledky sa doň nepočítajú.

KUZMINOVÁ ŠTARTOVALA Z 13. MIESTA

Trinásta z rýchlostných pretekov Kuzminová po bezchybnej prvej streľbe figurovala už na tretej pozícii, za Dahlmeierovou zaostávala o 32,6 sekundy. Priebežne druhá bola česká držiteľka bronzu zo šprintu Veronika Vítková (+17,8). Fialkovej sa po dvoch trestných okruhoch zaradila na 18. miesto (+1:32,9 min).

Kuzminová sa už pred druhou položkou prepracovala pred Vítkovú a pálila v podstate súbežne s Dahlmeierovou. Obe museli na jeden trestný okruh, Kuzminová mala manko už iba 9,2 sekundy, Fialková po ďalších dvoch zlyhaniach bola 29. s odstupom 2:02,5.

Kuzminová sa pred naplnením prvej štvrťhodiny boja dostala pred Dahlmeierovú na čelo, na medzičase na 4,9 km viedla o 1,1 s.

Nemka sa však pred prvou „stojkou“ udržala v tesnom kontakte. Pálila na nej pomalšie, ale relevantne presnejšie: dala nulu, zatiaľ čo Slovenka nesklopila dva terčíky, náhle zaostávala o 37,9 sekundy, tretia Vítková bola o 11,2 s za ňou, štvrtá Bescondová ešte o 10,5 s späť. Fialková znova po dvoch ranách mimo figurovala na 36. priečke (+3:11,7).

Pred záverečnou streľbou bolo otázne, či Kuzminová zariskuje v záujme zlatej ambície, alebo si skôr predsa len aspoň povedome bude strážiť stupne. Na jej začiatku však už vedela, že prvenstvo nie je v dosahu, lebo Dahlmeierová sa nepomýlila a bola jasná – viedla o 55,3 sekundy. Slovenka urobila jednu chybu a rovnako takmer definitívna bola jej medaila. Pred treťou Bescondovou síce mala iba osem desatín k dobru, ale na štvrtú Nórku Marte Olsbuovú, striebornú z rýchlostných pretekov 33,6 s.

Záverečný okruh už nepriniesol žiadne bežecké prekvapenie z kategórie enormných, prípadne pád či podobnú športovú tragédiu. Kuzminová odolávala 19. zo šprintu Bescondovej, ktorá dovedna urobila o tri strelecké chyby menej (4:1). Napokon to zostalo v platnosti aj po dramatickom dueli v cieľovej rovinke.

Na ZOH 2018 sa Kuzminová v individuálnej rovine ešte predstaví v stredu 14. februára o 12.05 h SEČ vo vytrvalostných pretekoch na 15 km, čo napospol nebýva jej doména, a v sobotu 17. februára o 12.15 h SEČ v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom.