Šípky (16)

Tenis (162)

Volejbal (6)

FC Sevilla v divokom finále Európskej ligy zdolala Dnipropetrovsk

28.05.2015 Stredajšie finále Európskej ligy prinieslo päť gólov, z nich štyri padli už v prvom polčase. O triumfe španielskeho tímu v 73. minúte rozhodol Carlos Bacca.

Futbalisti FC Sevilla v stredajšom finále Európskej ligy 2014/2015 herne aj výsledkovo potvrdili pozíciu favorita a triumfovali nad Dniprom Dnipropetrovsk 3:2 (2:2). Španieli obhájili prvenstvo z minulej sezóny a zabezpečili si účasť v Lige majstrov 2015/2016.

Hráči Sevilly sú so štyrmi prvenstvami najúspešnejším tímom histórie v súčte výsledkov Pohára UEFA a Európskej ligy - triumfovali aj v rokoch 2006 a 2007. Tri primáty majú Juventus Turín, Inter Miláno a FC Liverpool. Dnipro v tejto sezóne Európskej ligy odohralo 16 stretnutí a navštívilo sedem krajín, ôsmou bolo Poľsko, kde sa hral finálový zápas. Tím z Dnipropetrovska nikdy nezískal ukrajinský titul, vo svojej vitríne však má dva majstrovské primáty z čias ZSSR.

Pre finalistov išlo o vôbec prvý vzájomný duel v pohárovej Európe. Španielsky klub v semifinále EL 2014/2015 vyradil Fiorentinu (3:0 doma, 2:0 vonku), Dnipro prešlo cez ďalšieho zástupcu z Apeninského polostrova SSC Neapol (1:1 vonku, 1:0 doma).

Outsider z Ukrajiny otvoril skóre duelu v 7. minúte zásluhou hlavičky chorvátskeho útočníka Nikolu Kaliniča. V 28. minúte vyrovnal Poliak Grzegorz Krychowiak v skrumáži po rohovom kope a Andalúzania sa o tri minúty dostali do vedenia po góle kanoniera Carlosa Baccu. Do šatní išli tímy napokon za nerozhodného stavu, keď v 44. minúte Ruslan Rotaň z priameho kopu rozvlnil sieť za Sergiom Ricom. O triumfe španielskeho tímu rozhodol v 73. minúte svojím druhým gólom v zápase Bacca.

Stredajší duel mal špecifický nádych pre jedného človeka s väzbami na obidva tímy, ktoré proti sebe doteraz nikdy nehrali. Juande Ramos dvakrát priviedol Sevillu k triumfu v Pohári UEFA (2006 a 2007) a v rokoch 2010-2014 bol aj trénerom Dnipra. Ramos opustil post trénera v Dnipropetrovsku v máji minulého roka pre politickú situáciu na Ukrajine a obavy o bezpečnosť svojej rodiny. Ramos cíti, že k tohtoročným úspechom svojich niekdajších zverencov z ukrajinského klubu prispel aj on.

I. polčas

Papierové predpoklady favorizujúce Sevillčanov natrhol v 7. minúte Kalinič. Matheus vnútri šestnástky posadil center na hlavu útočníka Dnipra a Chorvát nečakane otvoril skóre - 1:0.

Potom sa ešte vystupňovalo dobýjanie bránky ukrajinského tímu. V 11. minúte nevyrovnal Banega a krátko po ňom ani Vitolo. V 20. minúte Reyes ľavačkou spoza šestnástky pálil tesne vedľa ľavej žrde. V 24. min Krychowiak po rohu dobre mieril hlavou, ale brankár Bojko bol pozorný.

Poliak však zložil reparát krátko po spálenej šanci. Po rohu sa dobre zorientoval v skrumáži a z hranice pokutového kopu vyrovnal - 1:1. O priebežný zvrat za necelé štyri minúty sa postaral Bacca - Reyes ho vysunul pomedzi stopérov, kolumbijský kanonier prebral loptu, obišiel Bojka a skóroval - 1:2.

V závere prvej polovice duelu najprv Konopľanka pekne mieril do šibenice, ale gólman vytlačil loptu na roh. Dnipro však predsa udrelo znova: v 44. minúte Rotaň z priameho kopu technickou strelou ponad múr vyrovnal - 2:2.

II. polčas

Po zmene strán tempo trochu ustrnulo, ale nie na dlho. Mbia mohol v 63. minúte hlavičkou v dobrej pozícii nakloniť misky váh na stranu Andalúzanov, ale podarilo sa to až o desať minút neskôr Baccovi. Z hĺbky poľa ho vysunul Vitolo a kolumbijský snajper ľavačkou zasadil súperovi rozhodujúci úder - 2:3. V 79. minúte mohol Bacca skompletizovať hetrik, jeho hlavičku však Bojko vytlačil mimo troch žrdí.

1983: RSC ANDERLECHT - Benfica Lisabon 1:0 a 1:1
1984: RSC Anderlecht - TOTTENHAM HOTSPUR 1:1 a 1:1 po predĺžení, 3:4 na pok. kopy
1985: Videoton Székesfehérvár - REAL MADRID 0:3 a 1:0
1986: REAL MADRID - 1. FC Kolín 5:1 a 0:2
1987: IFK GÖTEBORG - Dundee United 1:0 a 1:1
1988: Espaňol Barcelona - BAYER LEVERKUSEN 3:0 a 0:3 po predĺžení, 2:3 na pok. kopy
1997: FC SCHALKE 04 - Inter Miláno 1:0 a 0:1 po predĺžení, 4:1 na pok. kopy
1998: Lazio Rím - INTER MILÁNO 0:3 (hralo sa v Paríži)
1999: Olympique Marseille - AC PARMA 0:3 (hralo sa v Moskve)
2000: Arsenal Londýn - GALATASARAY ISTANBUL 0:0 po predĺžení, 1:4 na pok. kopy (hralo sa v Kodani)
2001: FC LIVERPOOL - CD Alavés 5:4 po predĺžení (4:4, 3:1) (hralo sa v Dortmunde)
2002: FEYENOORD ROTTERDAM - Borussia Dortmund 3:2 (hralo sa v Rotterdame)
2003: Celtic Glasgow - FC PORTO 2:3 po predĺžení (hralo sa v Seville)
2004: FC VALENCIA - Olympique Marseille 2:0 (hralo sa v Göteborgu)
2005: Sporting Lisabon - CSKA MOSKVA 1:3 (hralo sa v Lisabone)
2006: FC Middlesbrough - FC SEVILLA 0:4 (hralo sa v Eindhovene)
2007: RCD Espanyol Barcelona - FC SEVILLA 2:2 po predĺžení, 1:3 na pok. kopy (hralo sa v Glasgowe)
2008: ZENIT PETROHRAD - Glasgow Rangers 2:0 (hralo sa v Manchestri)
2009: ŠACHŤOR DONECK - Werder Brémy 2:1 po predĺžení (hralo sa v Istanbule)
2010: ATLÉTICO MADRID - FC Fulham 2:1 po predĺžení (hralo sa v Hamburgu)
2011: FC PORTO - Sporting Braga 1:0 (hralo sa v Dubline)
2012: ATLÉTICO MADRID - Athletic Bilbao 3:0 (hralo sa v Bukurešti)
2013: Benfica Lisabon - FC CHELSEA 1:2 (hralo sa v Amsterdame)
2014: FC SEVILLA - Benfica Lisabon 0:0 po predĺžení, 4:2 na pok. kopy (hralo sa v Turíne)
2015: Dnipro Dnipropetrovsk - FC SEVILLA 2:3 (2:2) (hralo sa vo Varšave)